BIOENERGIA
ĆWICZENIA PODSTAWOWE

       Każde z ćwiczeń ujętych w części bioenergia bazuje na biopolu i energii swobodnej, nie trzeba uczyć się koncentrować energii z czakr, a jedynie wypracować świadomość manipulacji jej swobodnego przepływu w organizmie. Są to pierwsze podstawowe i najprostsze z ćwiczeń dla uczących się psychotroników i należy wyćwiczyć je do perfekcji, by w przyszłości nie napotkać trudności z zastosowaniem ćwiczeń dla bardziej zaawansowanych adeptów. 
Ćwiczenie podstawowe A:
     Usiądź wygodnie i zrelaksuj się. Zadaniem pierwszego ćwiczenia jest nauczenie Cię koncentracji energii swobodnej. Wyciągnij przed siebie dłoń zginając rękę w łokciu, jeżeli jesteś prawo ręczną osobą to prawą, jeśli lewo ręczną, to lewą. Nie ma znaczenia od której z nich zaczniesz, jednak ćwiczenie będzie trzeba powtórzyć dla obu dłoni, aż do momentu płynnej koncentracji energii. 
     Skoncentruj energię na otwartej dłoni. Zwróć uwagę, że energia gromadzi się na jej środku w postaci „kuli”. Z tego miejsca postaraj się przemieszczać energię wzdłuż palców, po kolei do opuszka i na powrót do środka dłoni. Przećwicz tak gromadzenie energii w każdym z palców. W tej chwili nie będzie Ci to potrzebne, jednak nauka przesuwania energii pomoże Ci w dalszych ćwiczeniach. 
        Powtórz ćwiczenie dla drugiej dłoni, aż osiągniesz wprawę w gromadzeniu i przesuwaniu Twojej energii swobodnej w obu. Jeśli udało Ci się opanować pierwszy krok ćwiczenia podstawowego czytaj dalej:
       Skoncentruj energię na otwartej dłoni, postaraj się teraz cofnąć energię wzdłuż ręki ku klatce piersiowej, śledź uważnie toru przepływu tej energii. Okazuje się, że naturalnie przepływa do czakry serca, która jest jej źródłem głównym w ciele energetycznym.
       Jeśli udało Ci się zlokalizować główny ośrodek energii w naszym ciele i wiesz już, że można cofać do niego energię, wyćwicz to i przejdź do kolejnego ćwiczenia. Dodam, że nie musi to być dużo energii, byle była wyczuwana fizycznie.
Ćwiczenie podstawowe B:
       Usiądź wygodnie i zrelaksuj się, ćwiczenie B będzie polegało na zgromadzeniu energii w sercu, do którego w drugiej części poprzedniego ćwiczenia cofaliśmy energię i przeniesieniu jej do dłoni, a następnie wypuszczeniu poza ciało. 
       Skoncentruj energię w sercu. Przenieś tę energię do dłoni, a następnie wypuśćz ciała (np. przed siebie). Ćwiczenia powinno się powtórzyć dla obu dłoni do osiągnięcia wprawy. 
      To ćwiczenie jest stosunkowo bardzo proste i kluczowe w dalszych zagadnieniach. Kiedy dojdziesz do wprawy jak wypuszczać energię z ciała za pomocą obu dłoni przejdź do następnego ćwiczenia.
Ćwiczenie podstawowe C:
       Nie koncentrując energii otwórz dłoń (obie dłonie), a następnie postaraj się pobrać energię z otoczenia, wizualizując jej przepływ z powietrza wokoło dłoni, do jej środka, formując ją w „kulę” jak przy ćwiczeniu A. Zwróć uwagę, że energię można pobrać zewsząd, świat składa się z energii, tak więc jest jej dookoła Ciebie wystarczająco by nauczyć się jak ją z niego pobierać. 
      Energię można pobierać i wysyłać zarówno lewą jak i prawą ręką, nie ma to znaczenia, jednak dla większości ludzi kierunek przepływu energii jest standardowy z prawej ręki do lewej, gdzie prawa jest ręką wysyłającą energię, a lewa pobierającą. Oczywiście można odwrócić obieg tej energii, a ćwiczenia B i C pomogą zapanować nad tym przepływem. 
Ćwiczenie podstawowe D:
     Skoncentruj energię w sercu, następnie przemieść ją powoli wzdłuż czakr ku dołowi, aż do stóp, jeśli Ci się uda to do obu na raz, jeśli nie to stopniowo do jednej, a później do drugiej. 
       Powtórz ćwiczenie do czasu, aż zapanujesz nad przepływem energii w nogach i przy tej okazji udrożnisz w nich kanały energetyczne. Trzeba zwrócić uwagę, że problemy z krążeniem krwi mogą przełożyć się na problemy z koncentracją energii w miejscach, których nie używamy na co dzień, jak palce stóp.
Nim przejdziesz do kolejnego rozdziału zalecam spędzić trochę czasu na powtarzaniu i przyzwyczajeniu się do nowych umiejętności, kiedy to nastąpi warto wrócić do ćwiczenia B i wypuszczać energie z organizmu nie tylko poprzez jej koncentrację w dłoni, ale również w innych punktach ciała, umiejętność ta bardzo się przyda w późniejszych ćwiczeniach. 


ĆWICZENIA UZUPEŁNIAJĄCE

       Posługując się umiejętnością podstawowej manipulacji energią, której ćwiczenia umieszczone zostały we wcześniejszej części rozdziału [ćwiczenia od A do D], można wykonywać określone czynności, dzięki którym nie tylko oczyścimy organizm ale również wspomożemy jego pracę i wydolność. Przyglądając się energetyce swojego ciała można zwrócić uwagę, iż energia da się koncentrować lub przemieścić w każdym punkcie ciała lub poza nie, ćwicząc dłużej doskonalimy umiejętność jej koncentracji oraz manipulacji i otwieramy się na kolejne aspekty dziedziny.
       Poniżej opisałem kilka ćwiczeń, które powinny ułatwić poznanie możliwości, jakie niesie świadomość i wiążąca się z nią możliwość manipulacji biopolem, jednak należy pamiętać, że to tylko kilka przykładów, moim zdaniem ważniejszych, które winny uświadomić wszystkim możliwość dalszej pracy z własną energią, a tym samym zachęcić do własnych ćwiczeń i doświadczeń. Oczywiście tak samo jak w poprzedniej części, ćwiczenia ujęte tutaj również bazują na energii swobodnej i do ich wykonania nie potrzeba koncentrować energii w czakrach, wyjątkiem jest tutaj pobieranie energii z serca, jednak nie koncentrujemy się na samym czakramie, a na energii którą emanuje, nazywaną swobodnym przepływem.
Ćwiczenie podstawowe - uzupełniające E: Oczyszczanie pola z energii
      Koncentrujemy energię w okolicy serca i pozwalamy jej opuszczać nasze ciało przez każdy jego fragment od wewnątrz, od środka serca do zewnątrz. Odprowadzanie w ten sposób energii pozwala się uspokoić oraz oczyścić aurę z negatywnych wpływów czy emocji. Bardzo ważnym jest by energia rozchodziła się od serca na zewnątrz, poza ciało
       Wykonując to ćwiczenie czujemy jak energia opuszcza ciało, przez klatkę piersiową, barki, ręce i nogi na zewnątrz, bardzo ważnym jest opanowanie podstawowych ćwiczeń kontroli energii [ A-D ] z wcześniejszego artykułu. Oczyszczając ciało tym ćwiczeniem możemy wyczuć miejsca chorobowe, w których zbiera się negatywna energia, rozpoznajemy je jako pulsujące miejsca w naszym ciele energetycznym lub wyraźnie jako skupisko negatywnej (kolor czarny rzadko czerwony) energii, czasami wiążącej się z delikatnym bólem, na który zwraca się uwagę dopiero podczas tych ćwiczeń. Należy wyćwiczyć oczyszczenie pola ciała jak najlepiej.
Ćwiczenie podstawowe - uzupełniające F: Odciąganie energii z chorych miejsc.
         Kolejnym ćwiczeniem, które opanowane pozwoli każdemu lepiej i skuteczniej leczyć choroby i inne dolegliwości, a także bóle miejscowe, jest umiejętność odprowadzania negatywnej energii z chorych miejsc. W poprzednim ćwiczeniu, ucząc się oczyszczać pole ciała, nauczyłeś się odróżniać skupiska negatywnej energii wewnątrz ciała, jeśli do tego dołożysz świadomość czynników chorobotwórczych można śmiało rozpocząć kolejny trening.
      Odnajdujemy chore miejsce i koncentrujemy się na wewnętrznej energii, nie koncentrujemy jej w dłoniach, ani żadnym innym punkcie. Oczyszczamy swoje pole i przykładamy do chorego miejsca dłonie. Zaczynamy wizualizować i koncentrujemy się na odciągnięciu tej negatywnej energii w dłoń. Będziesz czuć kiedy zacznie się w niej zbierać, a w chorym miejscu poczujesz rozchodzącą się ulgę, będziesz czuć ulatującą z tego miejsca energię. Manipuluj energią plastycznie, aż zbierzesz całą. Po zebraniu energii usuwamy ją z dłoni strzepując w przestrzeń lub oddając energię do ziemi, tudzież kamienia. Ponawiamy ćwiczenie, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. 
       O ile w przypadku korzystania z energii powszechnej zabieg ten jest bezpieczny i całkiem skuteczny w stosunku do swojego ciała, a o tyle mało skuteczny w przypadkach leczenia innych, jednak dokładając do tych ćwiczeń zagadnienia koncentracji czakramów i wkraczamy na pole bioenergoterapii, będzie to jeszcze trochę opisane w kolejnym rozdziale.
Ćwiczenie podstawowe - uzupełniające G: Wspomaganie wydolności organizmu
        Manipulując energią wewnątrz własnego organizmu można nauczyć się wpływać nią nie tylko na samopoczucie, ale także zwiększyć jego ogólną wydolność, przyspieszyć efekty treningów fizycznych oraz świadomie decydować jakie partie mięśni zasilić dodatkową energią, przydatną tak samo w dniach treningowych jak i poza nimi, by efekt równał się zamierzeniom. Ćwiczenia same z siebie nie zwiększą masy ciała, a jedynie pomogą zarządzać energetyką tak, by wykorzystać ją najlepiej jak to możliwe, osiągając dużo lepsze rezultaty, niźli trenując bez świadomości jej ukierunkowanego wpływu na ciało. 
      Przed ćwiczeniem, między ćwiczeniami albo po treningu (najlepiej przed, w trakcie i po) skoncentruj energię w klatce piersiowej, w sercu. Kiedy uda Ci się zgromadzić tam energię przemieść ją w mięśnie rąk – np. biceps, albo nogi czy brzuch. Koncentrując tam energię musisz wizualizować jak wchłania się ona w komórki, będziesz czuć jak koncentrowana energia wchłania się w danym miejscu lub gromadzi w nim, należy ją tam zostawić i nim się rozproszy sama w sobie ponowić ćwiczenie dokładając jej kolejną ilość. Wizualizujemy wchłanianie się energii w mięśnie czy komórki od zewnątrz do wewnątrz.
        Na początku ćwiczeń proszę nie robić tego na całym ciele jednocześnie, a wybiórczo, najpierw ręce, później nogi, mięśnie klatki piersiowej czy inne aktualnie ćwiczone. 
       Ćwiczenia z energią należy powtarzać przez cały czas treningów fizycznych, czy to dom, siłownia czy bieganie. Ponadto dodam, iż biegając można koncentrować energię w podbrzuszu oraz sercu i rozprowadzać ją w trakcie biegania tak, by zmniejszyć zmęczenie mięśni i wydłużyć czas treningowy nie powodując dodatkowego zmęczenia ogólnego, oczywiście cały czas pamiętając o równomiernym oddechu.
Ćwiczenie podstawowe - uzupełniające H: Kierunkowanie energii z pokarmu oraz wspomaganie pracy organów wewnętrznych. 
     Ucząc się świadomego kierunkowania energii można zwrócić uwagę na kolejny sposób jej wykorzystania w dniu codziennym, mówię tutaj o codziennej czynności jedzenia oraz picia, które przecież zasilają nasze organizmy dostarczając nam niezbędnych do życia sił. 
  Podczas przyjmowania pokarmu, lub po zakończeniu posiłku można, koncentrując energię „z brzucha”, kierunkować jej przepływ w inne partie ciała, co zaowocuje uczuciem przepływania tej energii w zamierzonym kierunku, zazwyczaj zasilając nią konkretne mięśnie, patrz wyżej ćwiczenie „G” wspomaganie wydolności organizmu.
    Koncentrując energię w klatce piersiowej można świadomie manipulować rytmem serca, przyspieszać je lub spowolnić, a w sytuacjach nadzwyczajnych, wspomagając się energią koncentrowaną w dłoniach, zatrzymać lub wznowić jego pracę. 
   Kolejnym ciekawym ćwiczeniem jest wspomaganie oczyszczania płuc, w tym wypadku energię w klatce piersiowej skupiamy od zewnątrz do wewnątrz, później ku gardłu do góry, a kiedy w trakcie takiego ćwiczenia najdzie nas ochota wypluć ślinę proszę zwrócić uwagę na jej zawartość, powinna być w niej zawarta odrobina (w zależności od umiejętności oczyszczenia oraz ich zanieczyszczenia) brudu zalegającego nasze płuca. Ćwiczenie należy powtarzać. 
 Dodatkowo można zwrócić uwagę na możliwość przyspieszenia wypróżnienia, nie tylko w sytuacji bólu brzucha/żołądka ale również poza tymi sytuacjami. By przyspieszyć proces wypróżnienia należy zgromadzić energię w podbrzuszu i pomagając sobie rękoma, w których również należy skupić energię, przesuwać ją ku dołowi, aż do zamierzonego efektu.
       Niestety ćwiczenia trzeba często powtarzać, jednak po wyćwiczeniu tej umiejętności stanie się ona bardzo prosta do wykonania i przydatna w procesie zatrzymywania i przechowywania energii w tkankach mięśniowych. 
Ćwiczenie podstawowe - uzupełniające I: Wspomaganie i pobudzanie pracy mózgu. 
         Kolejną ciekawostką jest czakra korony, jej plastyczność odpowiada między innymi za wizualizowanie wspomnień, toteż nie trzeba koncentrować w niej energii dodatkowymi ćwiczeniami, a jedynie skupić na wizualizacji by korzystać z niej w formie przepływu swobodnego. 
       Koncentrując energię w koronie wizualizujemy ją niczym wodę rozlaną na talerz, wyobrażanie obrazów, sytuacji czy wspomnień odbywa się właśnie dzięki tej energii i pomaga świadomie pobudzać ją do aktywności. 
       Kiedy dojdziesz do wprawy i koncentracja energii w niej nie sprawia tyle trudności do wcześniej możesz przejść do kolejnej części ćwiczenia. 
     Zrelaksuj się, skoncentruj energię w koronie, jak w pierwszej części ćwiczenia. Kiedy uda Ci się to zacznij rozciągać ją w tył głowy, do płatu potylicznego, później niżej, w ten sposób za pomocą energii pobudzamy mózg do pracy, przede wszystkim jego mniej aktywnych obszarów. 
       Oczywiście ćwiczenia należy powtarzać w miarę jak najczęściej by osiągnąć jak najlepsze efekty.
      Kolejnym bardzo ważnym ćwiczeniem w pobudzaniu pracy mózgu do jego prawidłowego funkcjonowania jest umiejętność koncentracji energii w szyszynce. Korzystając z energii powszechnej pobieramy ją z innego czakramu, najprościej z korony, którą ćwiczyliśmy przed chwilą. 
      Zbieramy energię z tyłu głowy po czym przesuwamy ją w kierunku czoła. Po chwili jej koncentracji będziesz czuć na czole energię formującą się w punkcie, który może przypominać promieniującą kulę lub postawione w pionie oko.
       By skoncentrować energię w szyszynce nie trzeba poddawać się trudnym i długotrwałym ćwiczeniom w otwieraniu czakry trzeciego oka, które zostały opisane w kolejnych rozdziałach, a jedynie skupić się na plastyczności opanowanych do tej pory sposobów koncentracji energii i wykorzystać je. Ćwiczenia z czakramami będą nam potrzebne przed opanowaniem rozdziału zdolności psychotronicznych. 


ROZWINIĘCIE

      Kiedy uda nam się w pełni opanować podstawową kontrolę energii w biopola, ucząc manipulacji w zakresie własnego organizmu, można z powodzeniem podjąć się większemu wyzwaniu, jakim jest możliwość wpływania na środowisko. O ile manipulacja we własnym zakresie nie jest tutaj żadnym wyzwaniem, o tyle wykroczenie poza własny organizm wymaga nie tylko wielu specjalnych ćwiczeń, ale i dyscypliny. 
      Zagadnienie oddziaływania na otoczenie można podzielić na dwie grupy: bezpośrednie i niebezpośrednie, jednak by w ogóle przybliżać możliwość tego typu oddziaływać musimy przyglądnąć się zasadzie skupienia energii: 
Nie jest to o tyle definicja koncentracji, co jej świadomość. 
       Zamiana energii na manifestację: Im więcej energii koncentrujesz i kierunkujesz w danym zamierzeniu, tym większe prawdopodobieństwo, iż skumulowany ładunek wpłynie ku jego osiągnięciu. 
         W praktyce przekłada się to na umiejętność wykorzystywania swoich naturalnych zdolności w procesie koncentracji, skupienia i przesłania energii ku środowisku, kierunkując ją w określonej czynności. 
      Ważne!: Do czasu posiadania ciała fizycznego, czyli przed śmiercią fizyczną, uznajemy stan obudzenia i fizycznej aktywności za podstawowy, toteż określenie oddziaływanie bezpośrednie dotyczyć będzie tego stanu; natomiast oddziaływanie niebezpośrednie, będzie oznaczało oddziaływanie na środowisko po opuszczeniu ciała fizycznego, stosując techniki poza ciałem (OBE), kiedy organizm nadal jest naszym podstawowym stanem świadomości. Bieguny ulegają zamianie kiedy ciałem energetycznym opuszczamy ciało fizyczne z przyczyny jego śmierci. 


MEDYTACJA ORAZ ENERGIA CZAKR

         Koncentracja wibracji czakram jest szczególnie przyswajalna podczas medytacji i tak też zachęcam do jej ćwiczenia. By usiąść i medytować nie trzeba siedzieć w pozycji lotosu. 
      Proszę usiąść na podłodze i złączyć stopy przy kroczu, kierując ich energię w obieg, rozłożyć kolana na boki, na ile nie sprawi to bólu. Oprzeć nadgarstki o kolana i złączyć palce z kciukiem, pojedynczo, sprawdzać wibrację przy zmianie palca stykającego kciuk, wyprostować kręgosłup; można usiąść przy ścianie. 
      Zmieniając styk na kciuku z palca wskazującego na inny można wyczuć subtelną zmianę wibracji energii, w obiegu organizmu. Wprawdzie ma to większe znaczenie dla bardziej rozwiniętych psychotroników, o tyle na początku należałoby znaleźć wibrację, która najlepiej wpływa na wasze samopoczucie i obieg energetyczny. 
        Udało nam się już trochę nauczyć, jednak to pierwszy krok, który pozwoli poruszyć kolejny, czyli co powoduje emanację aury i dostarcza energii w swobodnej wibracji codziennego dnia. Istota naszego ciała energetycznego składa się z siedmiu sfer energii, każda o innej wibracji i kolorze emanacji. Emanacja każdej z nich składa się na nasze pole ciała i promieniowanie aury. Każda sfera wibruje w określonej częstotliwości i można ją pobudzić nie tylko koncentracją energii swobodnej w tym punkcie, można używać również głosu, albo innych sposobów tutaj nie opisanych. 
     Pobudzanie świadomości czakram nie musi odbywać się za każdym razem przed ćwiczeniami psychotronicznymi. Udrożnienie świadomego przepływu energii z czakr ku manifestacji pozwoli Ci odwoływać się do tego podświadomie, albo minimalnym wysiłkiem koncentracji energii w potrzebnym punkcie czakram przed ćwiczeniem. Wyczucie tego zagadnienia może sprawić nieco kłopotu, jednak opanowanie częstotliwości czakram pozwoli łatwiej osiągać pozytywne wyniki w doświadczeniach psychotronicznych. 
    Pobudzanie świadomości zaczęło się już w pierwszych ćwiczeniach, kiedy uczyliśmy się koncentrować energię w czakramie serca. Z tego więc miejsca zaczynamy trening.
      Skoncentruj energię w sercu. Kiedy poczujesz jak energia gromadzi się w klatce piersiowej  powoli przenieś ją do gardła, (jeśli masz problemy z koncentracją energii w tym miejscu możesz powtarzać na głos słowo HAM, musi być wymawiane dźwięcznie, twój głos pomoże Ci osiągnąć odpowiednią wibrację do koncentracji), a energia sama powinna dać się wyczuć w tym miejscu, ćwiczenie powtarzamy do osiągnięcia stabilnej sfery. 
       Kiedy poczujesz jak w gardle gromadzi się energia, przenieś ją na powrót do serca. Kolejnym krokiem będzie udrożnienie dolnych czakramów. 
     Energię którą masz skoncentrowaną w sercu przesuń delikatnie w dół do splotu słonecznego, jeśli masz problem z koncentracją powtarzaj na głos słowo RAM (dźwięcznie) aż do osiągnięcia założonego celu, musisz dobrze wyczuć to miejsce, kiedy opanujesz w nim sferę nie będziesz cofać energii do serca, a przesuwać ją stopniowo niżej. 
     Następnym etapem jest przeniesienie energii do czakry sakralnej, w przypadku problemu z koncentracją energii jak przy poprzednich ćwiczeniach wymawiaj słowo VAM. Poczujesz jak energia wibruje poniżej pępka, musisz ją dobrze wyczuć, a kiedy osiągnie sferę patrz jak wibruje w stabilnej częstotliwości.
     Ostatni krok i koniec, nie cofamy energii, ani nie rozpraszamy jej. Powoli przepychamy ją w dół, najniższego czakramu  korzenia. W przypadku problemów i tutaj możemy wspomóc się słowem LAM, dźwięcznie inkantowane pomoże nam osiągnąć odpowiednią wibrację. Kiedy wyczujesz i zobrazujesz sferę czakry korzenia możesz rozproszyć energię, lub na powrót cofnąć do czakry serca. Pierwszy krok został wykonany. 
       Pozostało nam przyglądnąć się czakrą osadzonym w głowie, a skoro mamy już świadomość czakr, ćwiczenia z ostatnimi, które aktywne są praktycznie cały czas są formalnością. Korona pracuje ciągle, kiedy myślisz, kiedy się zastanawiasz, podczas ćwiczeń psychotronicznych, generuje obrazy, nawet dźwięki, wizualizuje plastyczność bioenergii. Trzecie oko jako czakra, której otwieranie może niektórym zając nawet całe życie, aktywuje się do działania za każdym razem kiedy śnimy, to właśnie ono otwiera nam okno, a projekcja korony tworzy jego środowisko, nazywamy to snami, wizjami, koszmarami.
    W celu pobudzenia energii możesz zastosować wskazówki z poprzednich ćwiczeń wymawiając odpowiednio słowa KSHAM OM, dla trzeciego oka i korony. By otworzyć trzecie oko będziesz potrzebować więcej ćwiczeń, niż tylko słowo. Przećwicz zatem koncentracje słowną korony i kiedy energia będzie wibrować weń jak na talerzu woda, korona nie musi wibrować sferycznie, jest najbardziej plastyczną z czakr, możesz przejść do kolejnego etapu.
     W przeciwieństwie do pozostałych czakr, które nie są w żaden sposób zamknięte czy zablokowane trzecie oko jako czakram sferyczny osadzone jest przy samej szyszynce. 
      Pobudzenie energii czakry w tym miejscu można osiągnąć wymawiając słowa „Prrr” strzelając przy tym ustami, energia sama zawibruje na czole, będzie sferą. Skoncentruj uwagę na jej wibracji, możesz ją już rozproszyć. 
     Do świadomego otwarcia trzeciego oka, jak nazywa się pobudzenie szyszynki do aktywności, potrzeba nam więcej ćwiczeń. O ile opracowanie porusza zagadnienia psychotroniki, o tyle nie będą omawiane zagadnienia, które mogły by zaburzyć równowagę bezpieczeństwa, tak więc zagadnienia agresywne. Tym samym nie będę, poza tym miejscem, odwoływał się już do szyszynki jako trzeciego oka, a odwołując, zawsze będę miał na myśli czakram sfery trzeciego oka. To na nim skupia się zagadnienie psychotroniki opracowane w niniejszym egzemplarzu. Samo pobudzenie gruczołu szyszynki potraktuje jako ćwiczenie dla dociekliwych, a jego opanowanie nie jest potrzebne do dalszych ćwiczeń. 
     Koncentruj energię w sercu i skup się na otaczającym Cię świecie, wycisz umysł i daj ponieść przepływowi energii w powietrzu. Zobacz ziemię i oddal ją od siebie, myślą "złap" słońce i pobierz od niego trochę energii, tyle ile potrzebujesz, podobnie jak w ćwiczeniu C z tą różnicą, że pobierasz ją całym ciałem, a nie otwartą dłonią, wizualizując jej przepływ ze środowiska do serca, przez całe ciało. Energii słonecznej nie pobieramy wirem. Na naszym poziomie świadomości energię pobieramy falami, które do nas docierają. Powinno się poczuć jak energia pobudza organizm, należy to opanować i korzystając z umiejętności przemieszczania energii (podobnie jak w ćwiczeniu A) przenieść ją do głowy w okolice oczu. 
       Następnym krokiem jest „pocieranie” tą energią trzeciego oka, w ten sposób rozpoczynając masaż szyszynki, należy to robić od dołu do góry, nie jest to proste ćwiczenie, więc może sprawić najwięcej problemu. Kiedy Trzecie Oko zacznie się otwierać poczujesz lekki ból lub przynajmniej mrowienie, towarzyszy temu wizualizacja, więc będziesz mieć tego świadomość.. Nie bój się, to doznanie z czasem stanie się bardziej normalne, a ból czy mrowienie stanie się bardziej naturalne. W celu zamknięcia trzeciego oka „pocieramy” energią od góry do dołu. 
       Kiedy opanujesz przepływ energii w podstawowych czakrach później nie będzie trzeba wymawiać słów by stabilizować ich wibracje, a jedynie przemieszczać lub koncentrować energię w odpowiednim miejscu. 
     To tyle jeśli chodzi o zagadnienie Bioenergii, jeśli czujesz się na silach by wykorzystać nabyte umiejętności w sposób praktyczny, kliknij dalej dział Psychotronika, zawiera dalsze informacje których szukasz.